Goldman Sachs 2016 dolar tahmini

Goldman Sachs, Türk Lirası’nın son haftalarda yaşanan keskin değer kayıplarıyla birlikte aşırı düşüş bölgesine girdiğini belirterek, 2016 için tahminlerini daha ılımlı bir değer kaybına işaret edecek şekilde revize ettiğini bildirdi.

Dün yayımladığı raporda 2017 yılında makro temel göstermelere paralel olarak kurda bir miktar normalleşme olacağı öngörüsüne de yer veren Goldman Sachs, Türk Lirası’nın ABD Doları ve Euro’dan oluşan döviz sepeti karşısında gelecek 12 aydaki değerine ilişkin tahminini 3,60 olarak duyurdu.

Goldman Sachs, bir ülkenin parasının birden fazla ülke parasına karşı değerini gösteren döviz sepetinin de 2016 sonunda 3,38 TL ve 2017 sonunda 3,25 TL olacağı tahmininde de bulundu.

Faiz tahminlerini de revize ettiğini belirten Goldman Sachs, TCMB’nin TL’deki aşırı değer kaybına daha agresif ve önde yüklemeli faiz artırımlarıyla yanıt vereceğini öngördü. Goldman Sachs, TCMB’nin gösterge konumdaki 1 hafta vadeli repo faizini 2016′da yüzde 12′ye ve 2017′de yüzde 147e çıkaracağını tahmin etti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir