S.S. Büyük Anadolu Tarım Kooperatifi

Son günlerde televizyonlarda sıkça karşılaşılan bir reklam var; S.S. Büyük Anadolu Kooperatifi ‘nin üretim çiftliklerine 10 koyun 10 keçi ile ortaklığı projesi.
Reklam filminde vaad edilen ve özetle “sadece paranızı yatırın, gerisini bize bırakın” şeklindeki bir yatırım ile ilgili akıllarda birçok soru işareti doğmaktadır. Bu ve benzeri kooperatif ve şirketlerdeki en önemli unsurun yönetimin iyi niyetliliği ve güvenilirliği olduğunu okuyucularımıza hatırlatmak isteriz.


Adı geçen kooperatif, günümüzün en temel araştırma aracı olan internet üzerinden araştırma yapanları hüsranla sonuçlandıracak ve haberin yazıldığı tarih itibariyle çalışmayan bir web sitesi yapmıştır (http://ssbuyukanadolukoop.org).

Sitemiz takipçilerine tavsiyemiz, bu ve benzeri ( besicilik , istiridye mantarı, cevizcilik vb.) yatırım ve ortaklıklarda iyi araştırma yapmaları ve ileriki zamanda yaşanabilecek sıkıntıların çözümü için sözleşmelerinin maddelerini bir hukukçu veya avukat ile incelemeleridir.

 

S.S. Büyük Anadolu Tarım Kooperatifi” üzerine 8 düşünce

 1. büyük dolandırıcılık kooperatifi web sitelerindeki telefonlara kimse bakmıyor ayrıca yine web sitelerindeki adrese mektup yazıp yolladım bilgi almak icin bu adreste böyle bir kurum yoktur diye mektup geri geldi İNANMAYIN BUNLARA

 2. Bu kooperatif borca batık durumda. reklam giderlerini ödeyecek durumda değiller. hiçbir tesisleri yok. işyeri kirasını ve personel ücretlerini ödeyemiyorlar. üyelerden toplanan paralar ile reklam giderleri ödenmeye çalışılıyor. toplam 610 üyesi var. gerçek olmayan ihaleler yapıp müteahhitlerden yüzbinlerce liralık çek ve nakit paralar toplamışlar.
  üye olmadan önce buradaki bilgilerin gerçek dışı olduğuna dair kooperatif yöneticilerinden bilgi isteyebilirsiniz.

 3. internet sitelerinde kooperatifin yönetim kadrosu ile ilgili bilgi yer almamaktadır.Benim özellikle tavsiyem bu kooperatifin yönetim kurulu başkanının geçmişinin çok iyi irdelenmesidir.ayrıca yönetim kurulunda kimlerin olduğunun ve özgeçmişlerinin de mutlaka mercek altına alınması gerekmektedir.Şeffaflık ve hesapverebilirlik nedir?

 4. Buna benzer bir uygulama olan Ankara merkezli Tarım Federasyonunun İstiridye Mantarı işine girmiştim. 45bin tl civarında para yatırdım elime geçen sadece onda biri. İki yıldır satış yapmalarına rağmen ödeme yapmıyorlar. Adamlar resmen dolandırıncı çıktılar.

 5. arkadaşlar bu aslında çok mantıklı bir uygulama ANCAK yapacak insanın biraz allah korkusu içinde olması lazım
  mantık olarak bakıldığı zaman hayvanlar 6 ayda bir doğum yapıyor ve bu doğumlarda min. 2 max 4 yavru alıyorsunuz. yani verdiğiniz 10 hayvan 3 yılda 250 rakamına ulaşıyor. ve her sene katlanarak artıyor bunun yanında devlet destekleri vs de devreye girdiği zaman adamın size verdiği para çerez parası benimde aklımda böyle bir sistem doğdu ve şuanda başladım yani anlamı şu çevremdeki memur arkadaşlara ek bir gelir olarak süt ve para vericem. herkes 10.000 tl lik bir paraya ortak olabiliyor. 10 hayvanla girdiğinde asgari ücret bağlanması sadece süt gelirinin % 20 sine tekabül ediyor. mantıkla düşünüldüğünde bu cins bir ırk sürekli çoğalıyor. iş mantıklı ve hayvanların sigortasıda var ve buda işi garantiye bindiriyor.bunun yanında arkadaşlarıma seki yani bahçede alanlar kiralayıp istedikleri ürünleri ekip yine onları ortak ediyorum. Bi nevi mevcut alanı parayla satmış oluyorum. Doğal ürünlerini isterlerse kendileri isterlersede biz toplayıp yolluyoruz. İlerde daha kapsamlı bir çalışma yapıp internet üzerinden takip ve satışda düşünüyorum.

 6. Tarım Federasyonu yöneticilerinden biriyim. Bu yukaridaki maili üzülerek okudum. Ajan haber site yöneticilerinde dikkatine ve Metin Tezel kim ise ( onu tanimiyouruz) ona da Hakkımız olan tarafımıza yapilan bu yalan haber için cevap hakkımızı kullanıyor, şimdilik site yönetimi ve Metin Tezel için yasal hakkımızı saklı tutuyoruz.

  1. Metin Tezel adında birini tanımıyoruz. Bu adi taşıyan bir üyemiz de yoktur.
  2. Ankara da mantar üretimi yapan bir tesisi kurduk, 2.01.2012 tarihinde üretime başlanmış, 5.5.2012 tarihinde üreticilerin kurduğu Cevherler A.S. yi kurarak üretimi kendileri devam ettiler,
  3. Üretimi devam ettiremeyip, tesisi ve Cevherler A.S. 3. Bir sahsa devretmislerdir.
  4. Bu durum tamamen yasal bir zeminde ve tesis yerinde durmaktadır.
  5. Bu Metin Tezel adli sahis her kim ise böyle yalan ve yanlışlar bilgilerle bizi zan altında bırakması üzücü hitap ettiği gibi bir durum varsa yasal yolu açıktır.

  Aksi halde onlarca çalışanı olan bir kuruluşa haksızlık ve zan altında bırakılması, itibarsizlastirma çabası anlaşılmaz bir durumdur.

  Bize bu kişi info@tarimkon.org adresinden yada dediği gibi bizimle bağı varsa adresinizden bize ulaşabilir. Yada avukatı ni gönderebilir.

  Bizim itibarımiza leke düşecek şekilde etiketleme yapan AJANHABER site yöneticisi arkadaşımız, bu etiketi ve asılsız haberi kaldirmanızi rica ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir